Kod celny – rodzaje, zastosowanie i sposób ustalania
PEKO Agencja Celna Formalności celne pod kontrolą
4 min.

Kod celny – rodzaje, zastosowanie i sposób ustalania

Czym jest kod celny i dlaczego jest niezbędny w międzynarodowym obrocie towarami? Zapraszamy do lektury!

Czym jest kod celny?

Kod celny to unikalny numer nadawany towarom w międzynarodowym obrocie handlowym. Służy on do klasyfikowania produktów w celu określenia obowiązujących ceł, podatków oraz innych regulacji związanych z importem i eksportem. Kod celny jest niezbędny, aby prawidłowo przeprowadzić odprawę celną. a jego brak lub błędne przypisanie może prowadzić do opóźnień i dodatkowych kosztów. W międzynarodowym handlu używa się różnych systemów klasyfikacji towarów, takich jak kod HS i kod CN.

Kod celny HS i kod celny CN – rodzaje kodów celnych

W międzynarodowym obrocie handlowym używa się głównie dwóch systemów klasyfikacji towarów: kod HS i kod CN.

Kod HS

HS –  to międzynarodowy system klasyfikacji towarów, stosowany w ponad 200 krajach na świecie. „HS” to skrót of pełnej nazwy „Harmonized System”, czyli zharmonizowanego systemu oznaczania i kodawania towarów. System ten został wprowadzony w życie w 1988 roku przez Światową Organizację Celną. Od tego czasu stanowi jeden z podstawowych elementów, na których opiera się handel międzynarodowy. Pomaga w identyfikacji i określaniu obowiązków celnych w różnych krajach. W systemie HS znajduje się ponad 5000 grup różnego rodzaju towarów, które są klasyfikowane w 21 sekcjach i około 96 rozdziałach.

Kod HS (HS code) składa się z sześciocyfrowego numeru, który jednoznacznie identyfikuje dany produkt. Dzięki niemu importerzy są w stanie z łatwością zweryfikować zarówno wysokość opłaty celnej należnej za wwóz do kraju konkretnego produktu, jak i wartość należnego za niego podatku VAT.

Kod CN

CN (Combined Nomenclature) – to tzw. nomenklatura scalona stosowana wyłącznie w krach Unii Europejskiej. Powstała w momencie wprowadzenia przez UE wspólnej taryfy celnej, a jej podstawę stanowi wcześniej wspomniany międzynarodowy system zharmonizowany (HS).

Kod CN składa się z ośmiu cyfr, z który pierwszych 6 to powtórzenie kodu HS. Kod CN stosuje się do klasyfikacji większości towarów przy ich zgłaszaniu do odprawy celnej w UE.

Podpozycja CN podana w zgłoszeniach towarów importowanych i eksportowanych określa:

  • jaka stawka cła obowiązuje
    • w jaki sposób towary są traktowane w celach statystycznych lub w ramach innych polityk Unii Europejskiej

Taryfa celna – ISZTAR

Taryfa celna to wykaz obowiązujących ceł i innych opłat, które należy uiścić przy imporcie lub eksporcie towarów. Kody celne są integralną częścią taryfy celnej, ponieważ to właśnie na podstawie tych kodów oblicza się wysokość należności celnych.

Taryfy celne mogą się różnić w zależności od kraju. W Polsce oraz w Unii Europejskiej można skorzystać z narzędzia, jakim jest ISZTAR, o którym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Taryfa celna, kod celny, system ISZAR, wyszukiwarka kodów celnych ISZTAR

Wspólna taryfa celna w UE

Wspólna taryfa celna w UE (ang. Common Customs Tariff, CCT) to zharmonizowany system stawek celnych obowiązujący w całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie UE stosują jednakowe cła na towary importowane spoza Unii, niezależnie od tego, przez który kraj towar trafia na terytorium UE. Głównym celem wspólnej taryfy celnej jest ułatwienie handlu wewnątrz UE oraz eliminacja różnic w wysokości ceł pomiędzy państwami członkowskimi. Co więcej, wspólna taryfa celna wzmacnia pozycję Unii w międzynarodowych negocjacjach handlowych.

Potrzebujesz wsparcia w odprawie celnej towaru?

Skontaktuj się

Kod celny towaru – jak go ustalić?

Aby ustalić właściwy kod celny towaru, należy dokładnie przeanalizować specyfikację produktu, jego skład, zastosowanie i kraj pochodzenia. W tym celu można skorzystać z narzędzi tj. wyszukiwarka kodów taryfy celnej ISZTAR, która umożliwia szybkie odnalezienie odpowiedniego kodu dla danego towaru. Platforma ISZTAR jest bezpłatna i dostępna online. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą w łatwy sposób znaleźć odpowiedni kod celny i dowiedzieć się, jakie stawki celne oraz regulacje obowiązują dla ich towarów.

Podczas ustalania kodu celnego warto zwrócić uwagę na szczegóły takie jak:

  • skład towaru,
  • sposób jego użycia,
  • rodzaj produktu (surowiec, produkt gotowy itp.).

Prawidłowe przypisanie kodu celnego ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia problemów podczas odprawy celnej oraz właściwego naliczania ceł i podatków.