Graniczna kontrola weterynaryjna
PEKO Agencja Celna Formalności celne pod kontrolą
3 min.

Graniczna kontrola weterynaryjna

Czym jest graniczna kontrola weterynaryjna i jak przebiega? Sprawdź, jakie towary i dokumenty podlegają obowiązkowej kontroli na granicach UE.

Na czym polega graniczna kontrola weterynaryjna?

Graniczna kontrola weterynaryjna to procedura sprawdzania zwierząt oraz produktów pochodzenia zwierzęcego przy przekroczeniu granicy Unii Europejskiej. Jej celem jest ochrona zdrowia ludzi i zwierząt przed chorobami zakaźnymi oraz zapewnienie zgodności importowanych towarów z przepisami unijnymi.

Kontrola ta jest przeprowadzana na granicznych posterunkach kontroli przez granicznego lekarza weterynarii, który dokonuje oceny przesyłki na podstawie kontroli fizycznej oraz dokumentów. Zdarza się, że celem potwierdzenie bezpieczeństwa produktu weterynarz może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych.

Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu do kontroli weterynaryjnej?
Skontaktuj się

Ustawa o weterynaryjnej kontroli granicznej

Kwestie związane z graniczną kontrolą weterynaryjną reguluje Ustawa o weterynaryjnej kontroli granicznej oraz akty prawne Unii Europejskiej, takie jak rozporządzenia dotyczące kontroli urzędowych w sprawie weterynaryjnej kontroli granicznej zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przesyłki produktów wprowadzanych na terytorium Unii Europejskiej z państw trzecich muszą spełniać określone wymagania sanitarne i weterynaryjne. Główny lekarz weterynarii jest organem wyższego stopnia odpowiedzialnym za nadzorowanie kontroli i podejmowanie decyzji w przypadku wykrycia niezgodności.

Zobacz również: Graniczna kontrola sanitarna

Jakie towary podlegają kontroli weterynaryjnej na granicy?

Graniczna inspekcja weterynaryjna obejmuje przesyłki zawierające:

  • Zwierzęta żywe – ich przewóz zwierząt wiąże się z obowiązkiem spełnienia szczegółowych wymogów zdrowotnych oraz przedstawienia świadectw weterynaryjnych.
  • Produkty pochodzenia zwierzęcego – mięso, mleko, jaja, miód oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego podlegają kontroli w celu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego.
  • Pasze i produkty uboczne – niektóre pasze i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi, dlatego również wymagają kontroli.

Kontrola weterynaryjna dotyczy także produktów przeznaczonych do celów niehandlowych, jeśli ich ilość przekracza dopuszczalne limity.

Kontrola weterynaryjna. Graniczna kontrola celna.

Jakie dokumenty należy przygotować do granicznej kontroli weterynaryjnej?

Osoba odpowiedzialna za przesyłkę musi zgłosić zamiar przywozu przesyłki do właściwego organu co najmniej jednego dnia roboczego przed przewidywanym czasem przywozu. Proces ten nazywany jest prenotyfikacją przesyłki. Dokumenty towarzyszące przesyłce powinny obejmować:

  • Świadectwa weterynaryjne – oryginalny dokument potwierdzający zdrowie zwierząt lub zgodność produktów z normami UE.
  • Inne wymagane dokumenty – mogą to być np. rozporządzenia dotyczące konkretnej przesyłki, jego części lub samego gatunku.
  • Dokumenty celne – potwierdzające procedurę celną w związku z przywozem towaru z jednego państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.

Po dokonaniu kontroli dokumentów oraz ewentualnej kontroli fizycznej, przesyłka może zostać wprowadzona na rynek unijny lub – w przypadku niezgodności – podlegać zwrotowi lub zniszczeniu. Każda przesyłka podlegająca weterynaryjnej kontroli granicznej musi spełniać wymogi bezpieczeństwa i nie stanowić zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Zobacz również: Kontrola graniczna WIORIN – na czym polega i jak przebiega?

Organ przeprowadzający weterynaryjną kontrolę graniczną

Weterynaryjna kontrola graniczna jest przeprowadzana przez graniczne posterunki kontroli weterynaryjnej, które podlegają nadzorowi głównego lekarza weterynarii. Każdy punkt kontroli granicznej działa zgodnie z przepisami Unii Europejskiej oraz krajowymi regulacjami weterynaryjnymi.

Głównym organem odpowiedzialnym za organizację i przeprowadzanie weterynaryjnej kontroli granicznej jest Inspekcja Weterynaryjna, której działania koordynuje Główny Inspektorat Weterynarii. W jej skład wchodzą graniczni lekarze weterynarii, odpowiedzialni za kontrolę przesyłek zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego.